Ćwiczenia dla wokalistów

Ćwiczenia dla wokalistów

Witajcie Festiwalowi Wokaliści!

Akcja #zostańwdomu trwa! Nie możecie jednak zapomnieć o pracy nad swoim głosem. Podsyłamy Wam zatem zestaw ćwiczeń wokalnych przygotowanych specjalnie dla Was przez Pana Andrzeja Wolskiego – Szefa Konsultantów Muzycznych Harcerskiego “Wiatraczka”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Efektami i wrażeniami z przeprowadzonych ćwiczeń możecie się z nami podzielić w komentarzach do postu na naszym Festiwalowym Facebooku. Powodzenia!

Ćwiczenia na dobrą pracę przepony i strun głosowych:

1  – Pieski
Wysuwamy lekko język (tak jak piesek). Wydychamy mocno powietrze tak, abyśmy poczuli jak napinają się mięśnie brzucha które naciskają przeponę. Słuchamy instrumentu perkusyjnego, który wystukuje nam rytm (drewienko). Według tego rytmu wydychamy mocno powietrze. Jak zaczyna nam się kręcić w głowie przestajemy ćwiczyć.


2 – Stadion na głoskę PY
Przy pomocy głoski PY wydmuchujemy tak mocno powietrze, jak byśmy chcieli zgasić świeczkę. Mięśnie brzucha powinny mocno naciskać na przeponę. Bębenek i drewienko nadają nam rytm. Według tego schematu wykonujcie to ćwiczenie które trwa 2 minuty.
/nabieramy powietrze. py py py py py/krótki dodech/ py py py py py py.  I tak całe ćwiczenie.


3 – Dykcja – Entliczek pentliczek
Ćwiczenie na dobrą dykcję. Entliczek pentliczek czerwony stoliczek na kogo wypadnie na tego bęc.  Staramy się bardzo wyraźnie wymawiać całą wyliczankę. Gitara basowa podaje nam dźwięki, po których musimy się poruszać. Uwaga na zmieniające się tempo.


4 – Długie dźwięki
Długie dźwięki. Ćwiczymy tak, jak jest zaśpiewane w ćwiczeniu. Głoski: A, O, E, I, U. Staramy się zaśpiewać do dołu wszystkie dźwięki które możemy. Jak jest za nisko przewijamy dalej i ponownie śpiewamy dźwięki do góry, włącznie z przejściem na falset.


5 – Staccato
Staccato. Do tego ćwiczenia proponuję użyć tych głosek. A,E, I, O, U.
Nabieramy powietrze i śpiewamy bardzo krótkie głoski /AAAAAAAAAAAAA/
Nabieramy powietrze i /EEEEEEEEEEEEE/ itd.
Dźwięki które nie możemy zaśpiewać dole przewijamy i ponownie śpiewamy do góry. Mięśnie brzucha powinny mocno naciskać przeponę.


6 – Staccato
Staccato. Według nagranego głosu.
Do tego ćwiczenia proponuję użyć także tych głosek. A,E, I, O, U.
Nabieramy powietrze i śpiewamy bardzo krótkie głoski /AAAAAAAAAAAAA/
Nabieramy powietrze i /EEEEEEEEEEEEE/ itd.
Dźwięki które nie możemy zaśpiewać w dole przewijamy i ponownie śpiewamy do góry. Mięśnie brzucha powinny mocno naciskać na przeponę.


7 – Akcenty – Staccato
Staccato z akcentem na 1-szą wartość w takcie na 3/4.
Do tego ćwiczenia proponuję użyć tych głosek. A, E, I, O, U. Nabieramy powietrze i śpiewamy bardzo krótkie głoski /Aaa/Aaa/Aaa/Aaa/ nabieramy powietrze i /Eee/Eee/Eee/Eee/ itd.
Dźwięki które nie możemy zaśpiewać w dole przewijamy i ponownie śpiewamy do góry. Mięśnie brzucha powinny mocno naciskać na przeponę.


8 – Pasaż
Ćwiczenia na dobre legato. Proponuję użyć następujących głosek:  O, A, I, E, U.
Jeżeli pewnych dźwięków w dole i w górze nie możemy zaśpiewać, przewijamy ćwiczenie troszeczkę dalej i ponownie śpiewamy.  W górnych partiach używamy falsetu.


9 – Oktawy
Ćwiczenie na czyste oktawy. Śpiewamy według nagranego głosu. Na różnych imionach np: To O–la, To E–la, To Wio–la itd. W górnych partiach używamy falsetu.


10 – Pasaż – legato
Ćwiczenie na płynne legato. Pasaże na następujących głoskach: O, A, I, E, U.
Ćwiczymy według nagranej propozycji. Jeżeli pewnych dźwięków w dole i w górze nie możemy zaśpiewać, przewijamy ćwiczenie troszeczkę dalej i ponownie śpiewamy.


11 – Legato – Sekundy do góry i w dół.
Ćwiczenie na płynne legato. Używamy następujących głosek: O, A, I, E, U.
Ćwiczymy według nagranej propozycji. Jeżeli pewnych dźwięków w dole i w górze nie możemy zaśpiewać, przewijamy ćwiczenie troszeczkę dalej i ponownie śpiewamy.


Jeżeli wszystkie ćwiczenia wykonamy poprawnie to możemy przejść do śpiewania swoich piosenek.

Andrzej Wolski
Pozdrawiam Wszystkich