Wojciech Lipiński – Konsultant Muzyczny

Wojciech Lipiński – Konsultant Muzyczny

Wojciech Lipiński – Gitarzysta, wykładowca, kompozytor

Ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz studia podyplomowe w Niemczech w Hochschule Fur Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją. Im właśnie poświęcił pracę doktorską, którą obronił w 2015 roku na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Współpracował z łódzką „Filmówką”, a także teatrami „Logos” i „Studyjnym” w Łodzi. W 2018 roku spektaklem „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” w reżyserii Krzysztofa Zemło rozpoczął współpracę z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W 2021 roku zrealizował na jego scenie koncert jubileuszowy pod tytułem „Żelazne piosenki. W tym samym roku skomponował muzykę do spektaklu pantomimy „Miasteczko” w reżyserii Ewy Lubacz. W grudniu tego roku odbyła się premiera przedstawienia w reżyserii uznanego, czeskiego twórcy: Marka Zakostelecky’ego pod tytułem „Legendy świętokrzyskie” z jego muzyką.

Od roku 2010 Jest wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pracuje również w Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie oprócz nauczania gitary klasycznej wprowadza improwizację jazzową do programu nauczania dla najmłodszych.

Stale koncertuje w duecie ze swoją żoną – Aleksandrą, a także w zespołach: The Positive Trio i Wojciech Lipiński 4tet. Współpracuje także z muzykami jazzowymi ze Szwecji współtworząc Northern Light Combo. Z zespołem tym koncertował wielokrotnie za kołem podbiegunowym podczas Festiwalu Nocy Polarnej w Gallivare w Laponii.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu „Gitara Viva!” objętego patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas siódmej edycji w 2017 roku w Kielcach miało miejsce prawykonanie jego autorskich kompozycji w opracowaniu na orkiestrę smyczkową i gitarę.

Jego najnowszy, jazzowy projekt „3po3” jest inspirowany polską muzyką ludową i pieśniami Stanisława Moniuszki. Zawiera także jego autorskie kompozycje.

Płyta pod tytułem „3po3” uzyskała 5 miejsce w plebiscycie czytelników i słuchaczy Radia JAZZ.fm i JazzPRESS na najlepszą, polską płytę jazzową roku 2020.

W roku 2022 projekt zyskał także nową odsłonę – został zaaranżowany na gitarę i orkiestrę smyczkową z towarzyszeniem sekcji rytmicznej otwierając drogę do sal filharmonii. Premiera tego wydarzenia odbędzie się w Filharmonii Zielonogórskiej 6 maja tego roku podczas koncertu inaugurującego Festiwal Gitarowy. Orkiestrę poprowadzi Katarzyna Tomala-Jedynak