Komunikat: Program Jubileuszowy w ramach Święta Kielc

Komunikat: Program Jubileuszowy w ramach Święta Kielc

Szanowni Państwo,
rozpoczyna się Święto Kielc, w trakcie którego nie będzie mogło zabraknąć programu powiązanego z jubileuszem Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
W te wakacje Wiatraczek zakręci się w naszym mieście już po raz 50! Jest to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie jak wyglądały początki naszego Festiwalu.
Dla wszystkich zainteresowanych historią Wiatraczka w sobotę (24.06) w godzinach 11.00-13.30 w Muzeum Historii Kielc odbędzie się sesja naukowo-historyczna, w trakcie której prelegenci przypomną dzieje Wiatraczka. Na pewno nie zabraknie odpowiedzi na pytania takie jak: Dlaczego Festiwal Harcerski organizowany jest w Kielcach? Jak symbol wiatraczka stał się ikoną Festiwalu? Jak wyglądały pierwsze edycje Festiwalu?
Zaraz po sesji, o 14.00 w Muzeum Historii Kielc czeka nas Wernisaż wystawy „W nas brzmi młodość. 50 lat Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”. To doskonała okazja, aby zobaczyć jak na przestrzeni zmieniał się format znanego wszystkim kielczanom Wiatraczka. Wystawę będzie można podziwiać do 30 września 2023 r.
To jednak nie koniec atrakcji, bo od 15.00 rozpocznie się program „50 lat się kręci – pół wieku Festiwalu Harcerskiego w Kielcach” na scenie na Rynku. W jego trakcie przewidziano liczne spotkania, w trakcie których swoimi Festiwalowymi wspomnieniami podzielą się: Andrzej Piaseczny, Siostry Berner (Joanna Litwin i Elżbieta Skwara) oraz dr. Elżbieta Pańtak.
Na scenie nie zabraknie też występów artystycznych, zobaczymy: artystów Kieleckiego Teatru Tańca oraz młodzież Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca, 104 Artystyczną Drużynę Harcerską z Mirca, Harcerski Zespół Wokalny „Happy” z Mirca, Zespół „Artymia” ze Szczekocin oraz zaproszonych solistów i duety. O 19.00 rozpocznie się wywodząca się z Festiwalu Harcerskiego akcja Największy Zespół Rockowy. A zaraz po niej wystąpią Zespół „Baby Rock i goście” oraz gwiazda wieczoru Zespół „Wanda i Banda”.
Za program koncertu odpowiada Dom Kultury „Białogon”. Szczegółową rozpiskę planowanych atrakcji znajdą Państwo na stronie: https://www.kielce.eu/pl/wydarzenia/swieto-kielc-2023-2024.html
W razie pytań zapraszam Państwa do kontaktu.

Pozdrawiam,

hm. Agnieszka Stochmal
Rzecznik Prasowy
50. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu
Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2023
e: rzecznik@wiatraczek.pl t: 500 786 345
ZHP Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego
ul. Pańska 1a, 25-811 Kielce, NIP 657-038-65-25
tel. 41 344 65 55, www.kielecka.zhp.pl