Aleksandra Lipińska – Konsultantka Muzyczna

Aleksandra Lipińska – Konsultantka Muzyczna

W tym roku z naszymi młodymi wokalistami warsztat będzie ćwiczyła Aleksandra Lipińska!

Jest ona absolwentką kieleckiej szkoły muzycznej oraz łódzkiej Akademii Muzycznej wydziału kompozycji, teorii muzyki i dyrygentury w katedrze rytmiki. Zamiłowanie do jazzu skierowało ją jednak w stronę śpiewu. Obdarzona ciepłą i ujmującą barwą głosu wykonuje szeroki repertuar współpracując z całą gamą zespołów – od duetu ze swoim mężem Wojciechem Lipińskim, przez trio, kwartet aż po big-band i orkiestrę smyczkową.

Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje polska piosenka. Nie stroni także od amerykańskich standardów „złotej ery swingu”. Wyjątkowa umiejętność wokalnej improwizacji sprawia, że znane przeboje brzmią w jej wykonaniu zawsze świeżo i nowatorsko. Na co dzień prowadzi zajęcia z rytmiki, improwizacji fortepianowej i techniki ruchu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Uczy także jazzowego śpiewu.

Dzięki udziałowi w międzynarodowym projekcie Erasmus „Improwizacja łączy nas i inspiruje” nawiązała współpracę z wybitnymi muzykami i pedagogami z Uniwersytetu w Lulea w Szwecji i konserwatorium we Frosinone we Włoszech, gitarzystą – Tommy Lakso, pianistą – Paolo Tombolesim. Owocem tej współpracy były zaproszenia na koncerty m.in. na Festiwal Nocy Polarnej odbywający się na Kole Podbiegunowym w Szwecji.

W najnowszym projekcie śpiewa pieśni Stanisława Moniuszki w jazzowym opracowaniu jej męża, które wkrótce ukażą się na płycie.