Aleksandra Lipińska – Konsultantka Muzyczna

Aleksandra Lipińska – Konsultantka Muzyczna

W tym roku z naszymi młodymi wokalistami warsztat będzie ćwiczyła Aleksandra Lipińska!

Jest absolwentką Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej łódzkiej Akademii Muzycznej. Zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Wielokrotnie brała udział w jazzowych warsztatach wokalnych oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez światowe sławy takie jak Grażyna Auguścik, Gerald Trotman czy Anna Serafińska.

Obecnie sama prowadzi warsztaty poświęcone improwizacji wokalnej w połączeniu z elementami rytmiki, zarówno w Polsce jak i za granicą. W roku 2021 została konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej do spraw rozwoju szkolnictwa muzycznego. Koncertuje z wieloma składami wykonawczymi.

Wspólnie ze swoim mężem Wojciechem Lipińskim wydali już trzy płyty. Ostatnia pod tytułem „3po3″, na której śpiewa polskie melodie ludowe i pieśni Stanisława Moniuszki w jazzowych aranżacjach zdobyła piąte miejsce w plebiscycie JazzPRESS na najlepszą polską płytę jazzową roku 2020. Współpracuje także z oktetem tworzonym wspólnie ze szwedzkimi muzykami. Koncertowała z nimi w Polsce, we Włoszech i Laponii.

Jej poruszająca, bezpretensjonalna interpretacja i doskonała dykcja sprawiają, że świetnie czuje się wykonując repertuar oparty na polskich tekstach. Równie przejmująco brzmią w jej wydaniu standardy jazzowe złotej ery swingu, które wzbogaca chętnie o improwizację w stylu scat.